WordPress

Asgaros Forum WordPress Forum Eklentisi

WordPress için en çok aranan eklentilerden biri de forum eklentisi. Bunlardan biri de Asgaros Forum. Sizde “forumda kuracak olsam ben sadece wordpress kullanmak istiyorum” diyenlerdenseniz bu eklentiyi değerlendirebilirsiniz.

Asgaros Forum için güzel olaylardan biri de tamamen Türkçe dil desteği olması. Ayarlar kısmında ve sitenin ön yüzünde bu durumla uğraşmayacak olmak büyük bir avantaj. Ama dil konusunda bir problem olursa da daha önce yazdığım Wp Loco Translate eklentisi yazımla bunu halledebilirsiniz. Şimdi eklentinin kurulumuna yavaş yavaş geçelim.

Nasıl Yüklenir ?

Admin panelinden eklentiler kısmına gelip yeni ekle diyoruz ve asgaros forum yazıp üstteki gibi yüklüyoruz ve etkinleştiriyoruz. Yada eklentiyi bu linkten indirerek tema dosyalarımız içinde plugin klasörünü atıyoruz.

Asgaros Forum Eklentisi Ayarları

Eklentiyi yüklediğimizde Panele Forum bölümü geliyor ve 3 bölümden oluşan bir yapısı var. Bunlar Ayarlar , Yapı , Kullanıcı Grupları. Bu bölümlerden Ayarlar kısmını inceleyeğiz öncelikle.

1.Ayarlar

Genel kısmında bulunan Forum Yeri forumunuzun sitenin hangi sayfasında görüneceğini seçmenizi sağlar. Ben Asgaros Forum diye bir sayfa açtım ve orada yayınlanması için sayfa içine [forum] kısa kodunu ekledim.

Şimdi aşağıda yazacaklarım sizin kişisel tercihlerinizdir direk yapı kısmına geçebilirsiniz.

Gösterilecek konu ve cevap sayısını ise sitenizin veya sayfanızın durumuna bağlı olarak seçebilirsiniz. Örneğin ben sadece forum göstereceğim, sidebar vs kullanmayacağım bir yapı seçtiysem bu sayıyı arttırabileceğim gibi eğer küçük bir şekilde göstermek istiyorsam da tam tersi yazı sayısını azaltabilirim.

Basit düzenleyici kullan ve kısa kodlara izin ver kısmı tamamen sizin forumda istediğiniz kolaylıkla alakalı. Bu tercihinizi yaptıktan sonra eğer yönetici veya moderatörlerinizi özellikle vurgulamak istiyorsanız altında ki seçeneği de aktif edebilirsiniz.

Konu yazarını belirginleştirebilirsiniz bu da konu yazarları için güzel bir eylem olabilir ve konu açma isteklerini arttıran bir unsur olarak görünebilir. Yazarların yazı sayacı kaç yazısı olduğunu belirtir adından anlaşılabileceği gibi. Düzenleme yapıldıysa ve bunu belirtmek istiyorsanız da düzenleme tarihini göster seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Forum açıklaması forumun hemen altında yer alan ufak açıklama bölümüdür. Bunu aktif edebilirsiniz. Forumu yalnızca giriş yapmış kullanıcılara göster diyerek ise iki sonuca imza atabilirsiniz. Birincisi ziyaretçilerinizi sitenize üye olmak zorunda bırakırsınız, diğeri forumu göremeden çıktığı için sitenizde kalma süresi azalır ve bu seo açısından pek iyi olmaz.

Özellikler

Bu kısımda ise yine sizin tercihlerinizden oluşan seçenekler var. Forumun ön kısmında kimlerin çevrimiçi olduğu veya istatistiklerin görünmesini istemiyorsanız bunları pasif duruma getirebilirsiniz. Bu seçenekler tamamen kişisel tercihinizdir. Önemli bir not eğer misafir kullanıcılarında konu açmasını ve yazı yazmasını istiyorsanız bu seçeneği aktif edebilirsiniz ama spam durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Abonelikler

Bu kısımda eğer yeni başlıklar hakkında site sahibini bilgilendir seçeneğini işaretlerseniz yeni konular varsa size bilgi gelir, aboneliğe izin ver kısmı ise bir konuya yada foruma bir şeyler yazıldığında abone olan kullanıcılara bilgiler gider. Hemen altında bulunan gönderen ismi ve mail’i var. Bunları da olmasını istediğiniz gibi düzenleme yapabilirsiniz.

 Profiller

Profilleri aktif ederek kullanıcıların profil oluşturmasına izin vermiş olursunuz. Altında ki seçenek ise profilleri giriş yapmayan kullancılara gizlemenizi sağlar. Bu da bir merak konusu uyandırıp, üye olmayı sağlayabilir yada aksine hiç bir anlamı olmayabilir, kısaca bu da size kalmış. Yüklemeler kısmı ise eğer hosting limit aşımı korkunuz yoksa problem olmaz, izin verebilirsiniz.

Görünüş

Artık sona geldik. Burada forum renginizi,yazı renginizi ve arkaplan renginizi istediğiniz şekilde ayarlayarak forumunuzun güzel bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Ben olduğu gibi bıraktım.

2.Yapı

Yapı kısmında tamamen forum mantığı işler. Örnek veriyorum, Futbol Kategorisi oluşturursunuz, altına da Süper Lig, Premier Lig gibi forumlar açarsanız bu forumlara girilip konu açılır. Yani hiyerarşi şu şekilde işler. Kategori > Forum > Konu.

Şimdi aşağıda gördüğünüz gibi ben isimlerini Kategori 1, Forum 1 falan yazarak basit bir Forum oluşturdum.

Bunu oluştururken önce bir kategori girdim sonra o kategoriye forum ekledim sonra tekrar yeni kategoriler açıp, yeni forumlar ekledim. Dilersek bu kategorileri veya forumları silebilir yada düzenleyebiliriz. İkonlarını değiştirme seçeneğimizde mevcut. Forum 5 yazan kısma yukarıda size belirttiğim forum açıklaması kısmını ekledim. Forum eklerken açıklama ve ikon tercihi yapabiliyorsunuz. Oraya ben Alex de souza yazdım. Bakalım sitenin ön yüzünde ki görünüm nasıl bir hal almış.

İlk dikkatinizi çeken sanırım açıklamalı forum olmuştur. Ön tarafta bu şekilde gözüküyor. En alt kısımda ise üye sayısı, çevrimiçi üyeler gibi özellikleri aktif ettiğini istatistikler yer alıyor. Herhangi bir forumun içine girdiğiniz zaman ise konular yer alıyor, eğer konu yoksa aşağıda ki gibi bir görüntüyle yeni bir konu açabiliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi gayet basit bir kullanım şekliyle karşımızda. Yazı editörü kullanışlı, başlığı ve içeriği yazıyorsunuz gönder diyorsunuz ve konu isterseniz bir görsel veya bağlantı linki ekleyebiliyor ve konuyu gönderiyorsunuz.

3.Kullanıcı Grupları

Son ayar kısmımız ise kullanıcı grupları.

Ben burada örnek olması için ekledim. Kullanıcılarınızı belirli kullanıcı gruplarına ekleyebilir ve etkileşim halinde olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu da sizin forumu nasıl kullanmak istediğinizle ilgili bir durum. Dilerseniz belirli kullanıcılara özel, belirli forumlar oluşturabilir o kullanıcılar haricinde o forumun görüntülenmesini yada yazı yazılmasını engelleyebilirsiniz. Yada yönetici,moderatör gibi gruplar oluşturabilirsiniz. Asıl kullanım amacı da budur zaten. Farklılaştırmak sizin elinizde.

Forum ayarlarımızı kısaca bitirmiş olduk ve kullanıma hazır hale getirdik. Bundan sonraki kısım artık sizin forum mantığınıza ve kullanıcılarınıza kalmış.

Sizde yorumlarda bu eklenti hakkında ki düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Eğer bu forum eklentisi hoşunuza gitmediyse WpForo WordPress Forum Eklentisinide deneyebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

kamagra pills

2 thoughts on “Asgaros Forum WordPress Forum Eklentisi

 1. Bohem anne dedi ki:

  Merhaba bilgilendirici yazı için teşekkürler. Ben bu eklentiyi yükledim görsel olarak istediğim forum buydu. Fakat kişiler foruma yazı yazacakları zaman çıkan kutucukta arka plan rengi ile yazı rengi beyaz oluyor. Bunu kodlarla nasıl duzeltebilirim lütfen yardımcı olun. Yazıyı oluşturduktan sonra foruma görünür şekilde yansıyor ama içeriği oluştururken kişi yazdığını göremiyor

  1. Abdullah Üstün dedi ki:

   Merhaba;

   Temanızın kodları ile ilgili bir problem yaşanıyor sanırım. Eğer css bilginiz yoksa https://wordpress.org/plugins/so-css/ bu eklentiyi deneyebilirsiniz. Eklenti sayfasında nasıl kullanabileceğinizi anlatan bir video mevcut. Yedek almayın unutmayın!

   Başarılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir