Bir Bağ Kurun!

Hakkımızda yazısı, genelde misyon ve vizyonun yer aldığı klasik bölümlerden oluşan, kişilerin veya şirketlerin kendilerinden bahsettiği kısa ve öz yazılardır.

İnternet üzerinde çokça öneriler bulunmakta. Örneğin; ekibinizden mutlaka bahsedin, hikayenizi anlatın, gelecekte ki yerinizden bahsedin, müşteri yorumlarına yer verin vb.

Bu öneriler kesinlikle doğru ve hakkımızda yazısı örneği arıyorsanız bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Aradığınız farklı bir yazı ise, bu yazının tamamını okuduğunuzda özgün bir hakkımızda yazısı oluşturabiliyor olacaksınız.

Öncelikle değinmek istediğim ilk konu, kendinizi doğru tanıtmak yada başarılarınızdan bahsetmek, sanılanın aksine narsist veya ben merkezli olmak değildir. Karşılıklı fayda sağlayabilmek ve bir bağ kurabilmek için en iyi yöntemdir.

Kendinizi doğru bir şekilde ifade etmeniz karşınızdaki kişiye neler katabileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır. Özellikle yüz yüze iletişimde 7-9 saniye içerisinde kendimizi anlatmamız gerektiği söylenir.

Ancak tüm bunlara geçmeden önce, tasarımsal olarak hakkımızda yazısını nasıl planlayabiliriz birlikte bunları inceleyim.

Yazacağınız hakkımızda yazısı bir firma ile ilgili olabilir, basit bir butik işletme olabilir veya bir blog sitesi için bu yazısı oluşturuyor olabilirsiniz. Şimdi tüm bu farklı alanlar için, farklı tasarımlar örnekleri paylaşacağım.

Hakkımızda Yazısı Örnekleri

Aşağıda verdiğim alanlarde neler yazılabileceği ile ilgili önerilerimi tasarımların içine yerleştireceğim. Sonrasında orjinal tasarımın görselini sizinle paylaşacağım.

Not: Tasarımlar Woodmart temasından alınmıştır. Temaya ulaşmak için tıklayınız.

Örnek-1

Bu örneği; turizm, tekstil, butik, inşaat, mobilya gibi işletmelerde hakkımızda yazısı olarak kullanabilirsiniz. Hangi bölümde neler olması gerektiğiyle ilgili düşüncelerimi tasarımın içinde paylaştım

BAŞLIK ALANI ``Mağazanız ile ilgili bir başlık``

ALT BAŞLIK. Bu alanda sloganınızı kullanabilirsiniz.

GİRİŞ “Sizden kısaca bahseden, marka kimliğinizi yansıtan çok uzun olmayacak şekilde bir giriş” Başlığın altında olacak olması, tasarımsal olarakta şık bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Bu alanda hikayenizden bahsedin. Hikaye derken, örnek veriyorum 1994 yılında şurada kurulmuştur olarak değil, gerçek hikayeniz ne ise ondan bahsedin. Mesela şu ihtiyaçlardan dolayı, şu sebeplerden, şu fikirlerle gibi başlayarak kendinizi tanıtın.

İkinic paragraf. Bu alanda hizmetlerinizden bahsedebilirsiniz. Kullanıcılarınıza, misafirlerinize veya müşterilerinize sağlamış olduğunuz ayrıcalıklardan bahsetmeniz sizin için ekstra avantaj olacaktır.

Üçüncü paragraf. Yaptığınız iş ile katmış olduğunuz değerden ve gelecekteki hedeflerinizden bahsedin. Bu alanda sizin vizyonunuz hakkında müşterileriniz bilgi sahibi olacaktır. Eğer birlikte bir değer oluşturabileceklerine inanıyorlarsa, sizinle iletişime geçeceklerdir.

Son paragraf. Eğer bu paragrafa kadar okutabildiyseniz şanslısınız, çünkü yazıları okumayı çok sevmeyen bir toplumuz. Buraya kadar gelindiyse iletişim için çağrıda bulunun ve dönüş almayı hedefleyin.

Bu alanı copyright gibi düşünebilirsiniz.

Buradaki gibi sosyal medya iconlarınızdan faydalanabilirsiniz.

Tasarımsal olarak görüntüsü

Tasarımsal olarak büyük ekranlarda görüntüsü bu şekilde olacaktır;
hakkımızda yazısı tasarımsal görüntüsü

Örnek 2

Hemen altta direkt olarak tasarımını paylaşcağım bu örnekte, sayısal değerleri ön plana çıkarabilir, yüzünüzün net olarak gözüktüğü bir fotoğrafa yer verebilirsiniz.

Ek olarak bu örnekte bir ürün veya uzmanlık alanı hakkında bir görsel ile birlikte imzada paylaşılmış. Bu şekilde değerlendirmek tasarımsal olarak farklılık katacaktır. Özellikle örnekte verildiği gibi bir doktor için güzel bir tasarım.

hakkimizda-yazisi-ornek-2

Örnek 3

Bir müzik grubu için hakkımızda yazısı tasarımı gibi gözüküyor olsada, aslında bir çok hakkımızda yazısı tasarımında kullanılabilecek güzel bir tasarım.

Eklenen butonlar ile direkt dönüşüm odaklı olduğunu anlıyoruz.

hakkimizda-yazisi-ornek-3

Örnek 4

Spor salonu ve benzeri yerler için kullanılabilecek bir tasarım. Örneğin bir tesis için bu yazıyı hazırlıyorsanız, görselde olduğu gibi tesisin özelliklerinden bahsedebilir, örnek fotoğraflar ekleyebilirsiniz.

Kullanıcıya vereceğiniz bilgiler önemli ve bu bilgilere ulaşan kullanıcının ilgisini çekebilirseniz yüksek ihtimal fiyatlarınızı merak edecek veya sizinle iletişime geçmek isteyecektir. Butonları unutmayın!

hakkimizda-yazisi-ornegi-4

Örnek 5

Bu görsele ilk baktığımda, kendi ürünlerini üreten bir kişinin hakkımızda yazısı olabilecek tasarımda olduğunu görüyorum. Bunun dışında görseli farklılaştırarak, kişisel hakkımızda yazınız içinde kullanabilirsiniz. Burada önemli olan hikayenizden mutlaka bahsetmeniz gerektiği.

hakkimizda-yazisi-kisiel-veya-elisi-urunler

Örnek 6

Cafe ve restoranlar için önemli noktalardan biri, öne çıkan yiyeceklerini her zaman göz önünde bulundurmaları. Örneğin İstanbul’da, Viyana Kahvesi denince San Sebastian cheesecake, Kütük Ev Cafe denince 150 çeşit açık büfe kahvaltı, Alarga Balık denince muazzam lüfer balığı gibi seçenekler aklımıza gelir.

Müşteriler eğer kulaktan kulağa bu yiyeceklerinizin reklamını yapıyorsa, hakkımızda yazınızda bu yiyeceklerin özenle çekilmiş fotoğraflarını yayınlayabilirsiniz.

hakkimizda-yazisi-cafe-restoran

Hakkımızda Yazısına Ek Bilgiler

Yukarıda hakkımızda yazısı oluştururken kullanabileceğimiz tasarımlar ve nelerden bahsedebileceğimiz konularını değerlendirdik. Ancak bir hakkımızda sayfasını bu kadar kısa kullanmak istemeyebilirsiniz.

Not: Tasarımlar Woodmart temasından alınmıştır. Temaya ulaşmak için tıklayınız.

Bu sebeple hakkımızda yazısı hazırlarken sayfanızda bahsetmeniz gereken diğer özellikleri de şu şekilde sıralayabiliriz;

Servis veya Hizmetleriniz

Bu alan çok önemli, sizi farklı kılan özelliklerinizden mutlaka bahsedin. Bir işi nasıl yaptığınız veya o işi yaparken en çok dikkat ettiğiniz hususlara yer verin.

Icon veya görseller kullanabileceğiniz gibi bu alanı video ile anlatabilirsiniz. Çalıştığınız iş ortaklarınız varsa bahsedebilirsiniz. Geçmişten bu zamana gelişiminizden bahsedebilirsiniz. Kesinlikle kopyala yapıştır yapmayın, yazınız size özgün olmalı.

hakkimizda-yazisina-eklenebilecek-ozellikler

Ekibiniz

Eğer varsa ekibinize yer vermeniz karşılıklı güven açısından etkili olacaktır. Bu alanda ekibinizde yer alan kişilerden detaylı bahsetmenizde etkili bir yöntemdir.

hakkimizda-yazisi-ekibimiz

Instagram veya Yorumlar

Kullanıcılar sizin  hakkınızda yazınızı okuduktan sonra, sizin hakkınızda yapılmış yorumları merak edebilirler. Veya referanslarınızı görmek isteyebilirler. Bunlara yer vermenizin herhangi bir zararı olmayacaktır. Ek olarak, eğer instagram hesabınızı etkili kullanıyorsanız paylaşabilirsiniz. Kullanıcıların ilgisini çekecektir.

hakkimizda-yazisinda-instagram-ve-referans

Hakkımızda Yazısına Yönlendirin

Bu kadar güzel bir hakkımızda yazısı hazırladıysanız, kullanıcıların bu yazıyı ziyaret etmesini isteyeceksinizdir. Bu yüzden sitenizin belli bölümleriden (giriş sayfası dahil) hakkımızda yazısına yönlendirme yapabilirsiniz.

Not: Tasarımlar Woodmart temasından alınmıştır. Temaya ulaşmak için tıklayınız.

Aşağıda verdiğim tasarım örneklerini web sitenizin tasarımına uygun olacak şekilde belirli sayfalara ekleyebilirsiniz. Butonlara ilgi çekici, harekete geçirici mesajlar eklemeyi unutmayın!

hakkimizda-yazisina-yonlendirme
hakkimizda-yazisina-anasayfadan-tasarim

Peki Benim Hakkımda Yazım?

Bu yazıya hakkımızda yazısı nasıl olmalı yada hakkımızda yazısı örnekleri yazarak gelmiş olabilirsiniz. Bu sebeple size istediğiniz sonucu yukarda vermeye çalıştım.

Genelde “aman, hakkımızda yazısı çok önemli değil” diyerek geçiştirilen bir konu olduğu için nelerden bahsedilmesi gerektiği ve tasarımsal olarak nasıl farklılık katabileceğiniz hakkında önerilerde bulundum.

Tüm bunların dışında, benim size daha farklı bir önerim var. Bu yazının devamında okuyacağınız benim hakkımda yazısında diğerlerinden farklı olarak, daha samimi bir anlatım ile nasıl bu işe başladığımı, hangi kaynaklardan faydalandığımı, karşınıza çıkabilecek zorlukları, şu an yurt dışında bir firmaya danışmanlık vermeme kadar uzanan öyküyü sizlerle paylaşacağım.

Böylece özgün bir hakkımızda yazısı oluşturmanıza yardımcı olmak istiyorum. Bir kitap önerisi (Unmarketing) ve arka fonda bu yazıyı okurken dinleyebileceğiniz “LOFI” ile başlayalım.

Nasıl Başladım?

İlk olarak WordPress ile 2014 yılının sonlarında tanıştım. Açıkçası bilgisayarımı sadece menajerlik oyununu oynamak için kullanan biri olarak farklı bir yola girdiğimin, bunun bir iş olacağının farkında değildim.

Türkiye’de yaşayan çoğu insan gibi bende eğitimini aldığım mesleği yapmıyorum. İnsan kaynakları yönetimi mezunuyum. Çok net söyleyebilirim ki kendinizi bir mesleğe ait hissetmiyorsanız o işi yapma sürenizde çok kısa olacaktır. Benim içinde öyle oldu.

Şuan yaptığım işten memnunum, geçmişte okuduğum bölümden de memnumum. Aslında bölümüm sayesinde çok şey öğrendim ve hayatımda hep karşıma çıktı.

29 yaşının sonunda biri olarak buraya kendimle ilgili yazacağım birçok şey olmasına rağmen site amacının dışına çıkmamak ve yaptığım işlerle ilgili bir hakkımızda yazısı oluşturmak istiyorum.

Not: Birazdan vereceğim örnekte Google arama motorunda sitemi üst sırada tutan bir anahtar kelime paylaşacağım.

Şu an ne iş yapıyorum?

Anlaşmalı olduğum müşterilerime web siteleri ve arama motoru optimizasyonları ile birlikte Google reklamları alanında danışmanlık hizmeti veriyorum.

Nasıl bir iş modeli? Herkes yapabilir mi?

İlk olarak şunu söylemeliyim ki bugün bir siteye girip şu nasıl oluyormuş bir bakalım diye araştırdığınız konuda sürekli denemeler (çoğu zaman yanlış olacaktır) yapıp, sıkılmadan uğraşmaya devam ederseniz 2 ay sonra konuyla ilgili başka bir yerde olabilirsiniz. İnternet üzerinde fazlaca olan kaynaklar, size hep yardımcı olacaktır.

Bununla ilgili WordPress ile web sitesi oluşturma adında hazırlamış olduğumuz eğitim serisini önerebilirim.

Bu kadar kolay mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Biraz altyapınız varsa işleyişi öğrenmeniz yeterli oluyor. Bazı işler büyük ustalık ister. Ki aslında ustalık dediğimiz şey başarılı olunan bir konuda yeteneğinin de bulunmasıdır. Bu iş, öyle bir iş değil. Çalışarak yapılabilecek bir iş. O yüzden çok çalışacağınıza inanıyorsanız doğru işe başlıyorsunuz diyebilirim.

WordPress Bilmek Yeterli mi?

Tam anlamıyla wordpressi öğrendim diyebilmeniz için çok fazla araştırma yapmak, kültürü benimsemek ve emek harcamanız gerekiyor, “wordpress çok basit”, “açık kaynak kodlu bir altyapı” demek çok eksik kalacaktır. Üstelik wordpress öğrendiğinizde her şeyi bitirmiş olmuyorsunuz. Yani bir siteyi yaptığınızda her şey bitmiyor. Bunun devamı olmalı. Kullanıcıları sitenize çekmelisiniz ve bunu sağlamanız için site içi optimizasyon ile birlikte reklam tarafında da kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Reklam işin içine girdiğinde wordpress bilmek ile alakalı olmayan bir konuya geçiş yapmış oluyorsunuz. Örneğin; Google reklamı verirken, başlıkta kullanıcıya ilgi çekici bir kampanya veya indirim, sizi tercih etmesi için bir garanti ve hemen almaya teşvik etmek için kampanya bitişi gibi bir tarih vermeniz gerektiğini öğrenmenizin, wordpress ile alakası yok.

Ancak reklamdan sonraki aşama wordpress ile alakalı. Örneğin; kullanıcıya aradığını vermek için reklam grubu urlniz için sitenizde sayfa oluşturmuş olmanız gerekir yada hangi tıklamalar satışa dönüşmüş bunları görmek için dönüşümleri kurmuş olmanız gerekir. Hepsinin detayına bu sitede yer vereceğim.

Dijital pazarlama işindeyseniz sürekli öğrenmeye açık olmalısınız. Çünkü sürekli yeni şeyler var. Sonuçta oldum demek, gelişime kapalıyım demektir.

İşte bu araştırma, öğrenme, geliştirme sonucu WordPress, Woocommerce, SEO, Google reklamları gibi alanlarda iyi seviyelere yükseliyorsunuz. Bende bu bahsettiğim alanlarda 7 yıl boyunca sürekli kendimi geliştirmek için uğraştım.

Yaptığım işten memnun muyum?

Yaptığım işin benim için en güzel yanı özgür olabilmek. İstediğiniz yerde, istediğiniz zamanda çalışıyor olabilmek. Açıkçası bu durum yaptığım işin daha keyifli olmasını sağlıyor. Bir yerde çalışıyor olmakta güzel ama tek çalışmayı seviyorsanız bu işin artılarından diyebilirim.

Bazı insanlar bir şekilde yönlendirilip iş yapmayı sevebilir. Bilgisi vardır fakat ne yapacağı konusunda onu hareket ettirecek bir yönlendirmeye ihtiyaç duyabilir. Ya da her ay alacağım ücret garanti olsun düşüncesinde olabilir.

Bazı insanlar ise kendi kararları doğrultusunda işler yapmayı, istediği zamanlarda, istediği yerlerde çalışmayı, bir müşteriyle iletişimi kendisi kurmayı, yapabileceklerini geliştirmeyi tercih edebilirler.

 

Bence iki durumda gayet doğal ve iki durum içinde kötü bir şey görmüyorum. Hayat şartları bazen sizi nereye sürüklerse onu yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Şartların minimum eşit olduğunu düşündüğümüzde ise kendi düşüncem, başarınız da başarısızlığınız da sizinken ve en önemlisi iş böyle bir iş(özgürlük sağlayan) iken, ben tek çalışmayı daha doğru buluyorum. Bunun benim için böyle olmasında bir çok neden var ancak buraya yazmak yerine, yazının sonunda paylaştığım bir video ile daha anlaşılır olacağını düşünüyorum.

Bununla ilgili Deniz Duman’ın bir videosunu sizinle paylaşmak istiyorum;

Özgürlük mü, bağlılık mı?

Herkes için bu meslekte çalışıyor olmanın en güzel yanı özgür olabilmek. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerden çalışıyor olabilmek. Bunun içinde uzaktan çalışabileceğiniz müşterilerinizin olması gerekiyor.

Yaşadığım tecrübeler sonucu şunu söyleyebilirim ki bunu sağlamanın iki şartı var. Birincisi ve en önemlisi sizin güvenilir insanlar olmanız. İkincisi müşterilerinizin size gerçekten güveniyor olması. İkisi de aynı şey değil mi? Hayır değil. İkisi birbirinden çok farklı şeyler.

Hedeflerimiz

Hakkımızda yazılarında vizyon kısmında bahsedilen yerdir aslında gelecek zaman. Hedefler vardır, bu kısımda yer verilir. Pek tabii ki hedefler olmadan yaşanmaz. Hedefinizin ne olduğunu bilmiyorsanız, büyük bir çıkmazdasınız demektir.

Bir söz var “kendine inanmaya başlayana kadar, kendine ait bir hayatın olmayacak” gibi güzel bir söz. Evet neler olacağını bilemeyiz ama hedefler belirleyebiliriz. Hedefleri belirmeden önce ilk iş kendinize inanmak olmalı.

 

Bu web sitesi ile neyi amaçlıyorum?

Bu siteyi 2016 yılında açmıştım. 2017 tarihli yazılarım da duruyor sitede. Onların Google arama motorunda ilk sayfalarda olması, aslında bir şeyleri anlatıyor bana. Ve bunun nasıl bu şekilde olduğunu, siteye giren kişilerle paylaşabilmeliyim. Bunun için vakit ayıracağım.

Faydalı olabileceğimi düşündüğüm konuları bu sitede paylaşarak, bildiklerimi aktarmak istiyorum. Videolarla desteklemeyi planlıyorum.

Google da bir gizli sekme açıp asgaros forum eklentisi yazdığınızda, wordpress.org dan sonra 2.sırada yer alan, 2017 de yayınlamış ve herhangi bir güncelleme yapmamış olmama rağmen bir yazımın yer aldığını görebilirsiniz. Hepsinin nasıl olduğunu paylaşmayı hedefliyorum.

Kendimi İfade Edebiliyor muyum?

Yapılan araştırmalara göre insanlar kendi özelliklerini söylerken başkalarına atfettiklerinde daha rahat anlatabiliyorlar. Bizde de çok vardır mesela bir arkadaşım diye başlanır cümleye ama aslında kendisidir.

Sizi diğer insanlardan farklı kılan özelliklerinizi düşündünüz mü hiç? Bunu anlamanın bir kaç yolu var. Google eğitimlerinde de bahsediliyor, izlemenizi öneririm. Bir arkadaşınıza mail atın ve ona son zamanlarda iyilik yapıp yapmadığınızı sorun. Veya size en önemli 3 özelliğinizi söylemesini isteyin.

Oturup bir kağıda kendi başarılarınızı yazabilirsiniz. Bunu yaptığınızda aslında hangi konularda iyi olduğunuzu ve bu konuları geliştirebileceğinizi öğreneceksiniz.

 

Kendimle ilgili kısımları anlatırken fark ettim ki aslında öğrendiğim her şeyi başka kişilere de aktarmak istiyorum.

Yıllardır bu işle ilgili karşılaştığım iyi veya kötü şeyler ve bunların getirdiği sonuçları çok iyi özetleyen eğitimlerden kesitler paylaşacağım. Sizin içinde faydalı olacağını düşünüyorum.

Aslında Sizinle Paylaştıklarım Beni Anlatıyor!

Geçmişi unutun

Yaşadığınız ne olursa olsun, tüm başarısızlıkları unutun. Kötü ne varsa geride bırakın. Pozitif dersler çıkarın, takılmayın çünkü hepsi birer tecrübe. Asıl sorun yapmadıklarınızda. Yaptığınız hiç bir şey sizi kötü etkilemez. Gerçekten zamanınız varken, sadece yapmak istediğinizi yapın.

Sonucu olmayan şeyleri konuşmayın

Çok sevdiğim birinin sözüdür. Direkt paylaşmak istiyorum.

“Hayat seni bir şeylere zorluyor olabilir, bu çok normal. Bunu kabullen ve yapamayacağın şeyler için şunu bunu yapacağım deme. O bana bunu yaptı, bu bana yaptı da deme. Evet bu böyle ama bu şekilde devam etmek zorundayım de, durumu değiştiremem ama buna mecburum de ve konuşma, sadece devam et.”

Bencede böyle kesinlikle. Düzeltemiyorsan veya değiştiremiyorsan birde mecbursan, konuşmaya gerek yok.

Çevrenize değil, işinize odaklanın

Önemli olan insanların söyledikleri değil, yaptıklarıdır. İnsanların genelinin sözleri doğru, davranışları çirkindir. Hayatınıza alacağınız veya hayatınızda tutacağınız insanları seçerken buna dikkat edin.

Unutmayın çevrenizi daraltırsanız, gereksiz kalabalıkların sizi üzmesine izin vermemiş olacaksınız. Böylece sizi geriye çekmeyen, size destek olan kişilerle beraber işinize daha fazla odaklanabilirsiniz.

Eğitimlerin Etkisi

Takdir beklemeyin

Evet, takdir edilmeniz çok zor olabilir. Ama güzel bir haberim var. Takdir edilmeye ihtiyacınız yok. Yaptığınız tüm çalışmalara bakın. Bir işletmeyi, bir şirketi, bir müşterinizi gözlemleyin. İşi aldığınızda neredeydi, şimdi nerede? Analizlerini yapın. Bu tarz işlerin içindeyseniz, çok fazla (bende aşırı) arşiviniz vardır. Geçmişle kıyaslayın.

Sizin çalışmalarınız üzerinden bir süre geçtikten sonra göreceğiniz şey onların sizin yaptığınız işe(size değil) ihtiyacı olması, sizin ise onların takdirine ihtiyacınız olmadığıdır.

“Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

Albert Einstein

Yaptığım İşin Etkisi

Hakkımızda yazısı neden bu kadar önemliydi?

Siz düşündünüz mü bilmiyorum ama ben olsam yüzde yüz şunu derdim. Bu yazı hakkımda yazısı, neden yazının başından bu yana sürekli hakkımızda yazısı olarak anlattı?

Cevabı: SEO uyumlu içerik yazısı

Sitemi ziyaret eden kullanıcıların %80’i bu işi yapan/yapacak olan kişiler olduğu için, tecrübelerimi aktardığım bir yazı olmasını çabaladım.

Artık hakkımızda yazısı ve seo uyumlu içerik yazımızdan biliyoruz ki bu iki yazı da tamamen kullanıcı odaklı yazılmış. Sizde hakkımızda yazınızı kullanıcı odaklı hale getirmeye ne dersiniz?

Son olarak hemen alt kısımda faydalanabileceğiniz kaynaklar ile birlikte, size bahsettiğim süreçte sahip olduğumuz sertifkaları ve benimle kolay iletişime geçebileceğiniz sosyal medya hesaplarımı bırakıyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Gelişimimde Etkili Kaynaklar

Gelişimimde ilk rol wpmavi.com kurucusu Burak Oran diyebilirim. WordPress konusunda edindiğim bilgilerin büyük kısmını ona borçluyum. Bloğu ve videoları sayesinde bir çok bilgiye ulaştım.

Aynı şekilde eğitimlerine katıldığım Fatih Gök (fatihgok.com) hocam öğrenmenin yanında öğretmenin de değerini anlatan bir karakter.

Ve eğitimlerinden çok memnun kaldığım diğer kişi (denizduman.net) Deniz Duman. Kendisine çok yakın zamanda rastladım ve zaten biliyor olduğum şeylere farklı bir şekilde bakmamı, dönüşüm sistemlerinin değerini anlatan biri. Eğitimlerinin dışında aslında düşüncelerimizin aynı olmasını keyifle takip ettiklerim listesinde olmasını sağlıyor.

Benim bu işlere girmemi sağlayan Gökhan Ünver’i (Fred Gogo Ailton) atlayamam. Kendisi şuan da Roaster, demleniyor.com ve roasthead.com kurucularından. 5 yaşından bu yana yanımda olduğun için teşekkür ederim.

Ve SEO alanında pek çok insanı aydınlatmış, Google ile aranızda bir bağ olması gerektiğini açıklığa kavuşturan kişi ayhankaraman.com Ayhan Karaman. Kesinlikle kitabını tavsiye ederim.

Yaklaşık 3-4 yıl önce tanıştığım, bloğu sevdiren usluer.net yüz yüze görüşme fırsatımız da olmuştu. Kitap önerilerini mutlaka dikkate almalısınız.

Bir projeye başlayıp adım adım ilerletmek istiyorsanız kesinlikle Aykut Özcan ile tanışmalısınız. Sitenizi çok başka yerlere taşıyan müthiş bir analizci.

Son zamanlarda takip ettiğim muazzam içerikler oluşturan sevgili Ragıp Diler, SEO konusunda gerçek bir yol haritası çizmemize yardım ediyor.

Sertifikalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir