WordPress

Loco Translate Wp Türkçeleştirme Eklentisi

WordPress temaların Türkçe dil dosyalarının olmaması sonucu Türkçeleştirme sorunu ile karşı karşıya kalırız ve bu sorunu çözecek çok güzel bir eklenti mevcut adı da Loco Translate.

Loco Translate türü eklentileri kullanmayıp dil dosyalarından da halledebileceğiniz bir sorun gibi gözükse de uğraşmadan ve kısa yoldan halledebileceğiniz bu eklentiyi kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Gelelim Loco Translate eklentisinin nasıl kullanıldığına…

Öncelikle eklentiler bölümünden yeni ekle diyoruz ve loco translate yazdığımızda karşımıza aşağıdaki görüntü geliyor ve şimdi kur diyerek eklentimizi kuruyoruz.

Eklenti kurulduktan sonra etkinleştiriyoruz ve admin panelimizden çevirileri yönet diyerek giriş yapıyoruz. Dil dosyalarını değiştirmek istediğimiz tema veya eklentilerin hemen altlarında hangi dil dosyaları mevcutsa otomatik olarak görebiliyoruz. Eğer bizim istediğimiz dil yoksa “yeni dil” diyor ve aşağıdaki gibi Türkçeyi seçiyoruz.

Dil dosyalarını temanın içinde yada dil dosyaları içinde seçebilirsiniz. Sonrasında çıkan bölümde ise değiştirmek istediklerinizi seçiyor ve alt tarafa Türkçe karşılığını yazıyorsunuz.

Burada sitenizin ön yüzünde gözüken yada gözükmeyen her şeyi çevirebilme imkanına sahipsiniz. Öncelikle çevirmek istediğiniz bölümü seçiyorsunuz ve altta Türkçe çevirisi yazan bölüme Türkçesini yazıyorsunuz. Sonrasında kaydet butonuna tıklayarak yapmış olduğunuz değişiklikleri kaydediyorsunuz.

Daha öncede söylediğim gibi tüm eklenti ve temalar da çeviri yapabilirsiniz.

Eklenti sayfalasına gitmek için tıklayın. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda yorum kısmında sorularınızı iletebilirsiniz. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Bu eklentiyle yapabileceğiniz gibi bir kaç farklı yolla da yapabilirsiniz. Bunlardan biri poedit programını bilgisayarınıza yükleyerek dil dosyalarında değişiklik yapabilirsiniz. Aynı Loco Translate eklentisinde olduğu gibi bir düzen sizi karşılayacak ve temadan dil dosyalarını buraya aktarıp çevireceksiniz. Sonrasında turkish.po olarak kaydedebilir ve dil dosyalarına atarak etkinleştirebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise eğer kod bilginiz varsa admin panelinden görünüm sekmesinde düzenleyiciyi seçerek değiştirmek istediğiniz yerleri değiştirebilirsiniz. Ancak özellikle belirtiyorum bu işlemi kod bilginiz varsa yapın yoksa temanın bozulmasına sebep olabilirsiniz. Ayrıca bu işlem deneme daha çok deneme yanılma yolu ile yapılacağından, bu işleme başlamadan sitenizin yedeğini almanızı öneririm. Site yedeği alma konusunda bir çok eklenti de var ama Filezilla programı ile bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

online-pharmacy-uk.com

7 thoughts on “Loco Translate Wp Türkçeleştirme Eklentisi

 1. zeynel dedi ki:

  hocam merhaba
  Ben tamamen Türkçe olan çok yazarlı bir tema arıyorum. Her kesin üye olarak yazılarını ve resimlerini paylaşabileceği bir tema bulmam mümkünmü ?

  syg

  1. Abdullah Üstün dedi ki:

   Tamamı Türkçe olan temalar genel de sadece Türk yazılımcıların geliştirdiği temalarda oluyor. Her ne kadar Türkçe versiyonu olan diğer temalar olsa da tamamı Türkçe diyemem. Herkesin üye olabileceği bir platform wordpress için en uygun buddypress eklentisi gibi gözüküyor. Tabi ki başka yolları da var. Ek olarak wordpress sistemi dışında bir çok sistem de bu yazdığınız olay mümkün. İnşallah dilediğiniz gibi olur herşey. Yardımcı olabileceğim başka bir şey olursa tekrar yazabilirsiniz.

 2. can fatih efecan dedi ki:

  Merhaba ben themeforestten bir tema satın aldım. Tema ile beraber bazı eklentilerde geldi. Türkçeleştirmek için loco eklentisini kurdum. Fakat sitemin teması ve eklentiler gerek ön yüzde gerek ise yönetim panelinde Türkçe olmadı. loconun içine girip bakınca türkçe dil dosyası görünüyor. Fakat bu dosya ne hikmetse tema klasörünün içindeki languages kısmında görünmüyor. Birde loco programıının içinde theme klasörü olması lazım ve onun içinde türkçe dil dosyası lazım diyorlar ama loco altın sadece plugins var theme klasörü yok. Sorun nedir acaba. Yardım ederseniz sevinirim.

  1. Abdullah Üstün dedi ki:

   Merhabalar sorunu çözmüşsünüzdür sanırım askerde olduğum için şimdi görebildim. Sorun devam ediyorsa her tamanın eklentiyi desteklemiyor olmasından olabilir. Yardımcı olmayı isterim, sorun devam ediyorsa iletişime geçebiliriz

   1. muhammed dedi ki:

    merhaba acil yardım::
    ben Simple WordPress Membership bir eklenti aldım. . Türkçeleştirmek için loco eklentisini kurdum. Fakat sitemin teması ve eklentiler gerek ön yüzde gerek ise yönetim panelinde Türkçe olmadı. loconun içine girip bakınca türkçe dil dosyası görünüyor. Fakat bu dosya ne hikmetse tema klasörünün içindeki languages kısmında görünmüyor. Birde loco programıının içinde theme klasörü olması lazım ve onun içinde türkçe dil dosyası lazım diyorlar ama loco altın sadece plugins var theme klasörü yok. Sorun nedir acaba. Yardım ederseniz sevinirim.

 3. Mert Yakıştır dedi ki:

  Tamamda bu eklentisinin kendisi türkçe değil kendisini çevirdiğimizde çevrildiği halde türkçe hali görünmüyor nasıl yapabilirim.

  1. Abdullah Üstün dedi ki:

   Yazı da anlattığımız gibi Türkçe şekillerini yazdığınız takdirde gözükecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir