Genel

Mybb Forumu Türkçe Yapmak

Bir önceki yazımda Mybb Forum Nasıl Kurulur incelemiştik. Bu yazımda ise kurduğumuz Mybb Forumu Türkçe Yapmak için yapmamız gereken işlemlere bakacağız.

Mybb Forumu Türkçe yapmak için öncelikle en son bıraktığımız adım olan admin kontrol paneline geliyoruz. Üst tarafta Configuration seçeneğine tıklıyoruz. Ardından sol bölümde Languages bölümü var.

Görüntüsünü attığım bu bölümde sadece İngilizce dili var. Buraya yeni bir dil eklemek için sol tarafta Find Language Packs bölümüne tıklıyoruz ve bizi mybbnin kendi topluluğuna yönlendiriyor. Bu bölümden Türkçe’yi bulup indir diyoruz.

İndirdiğimiz dosyanın içinde inc klasörü var. Onun içinde languages klasörüne giriyoruz. Turkish yazan bir klasör ve turkish.php yazan bir dosya var. Bu dosyaları alıyoruz ve ftp içinde inc > languages klasörünün içine atıyoruz.

O klasörün içinde english klasörü

, english.php ve index.html dosyaları olması gerekiyor. Doğrulamak açısından bu bilgiyi verdim.

Şimdi forumumuz içine dil dosyamızı atmış bulunuyoruz. Fakat mybb forumu Türkçe yapmak için bir kaç işlem daha yapmamız gerekiyor.

Tekrar Admin Kontrol Paneline dönüyoruz. Yukarıda gördüğünüz gibi Configuration seçeneğinin altında kırmızı ile işaretlediğim General Configuration seçeneği var. Bu seçeneğe tıklıyoruz ve karşımıza şöyle bir ekran geliyor.

Default Language kısmında English kısmı otomatik olarak geliyor. Oraya tıkladığınızda Türkçe seçeneği de çıkacak be biz Türkçe’yi seçiyoruz. Save Settings dediğimiz zaman Forum Türkçe’ye dönmüş olacaktır.

Forumu Türkçe yaptık ancak admin kontrol paneli hala ingilizce gözüküyor. Çok normal çünkü biz sadece forumu Türkçe yaptık. Yani sitenin ön tarafını. Admin kontrol panelini Türkçe yapmak için ise yine Configuration seçeneğine geliyoruz. Biraz aşağıya iniyoruz ve karşımıza Control Panel Preferences (Global) seçeneği çıkıyor.

Burada Control Panel Language kısmını da Türkçe yaptıktan sonra save setting diyoruz ve kontrol panelimizin de Türkçe olduğunu görüyoruz. Mybb Forumunuzu Türkçe Yapmak için gereken işlemlerin hepsi bu kadar.

Tabi ki Mybb Forumu Türkçe yapmak forumu güzelleştiriyor ama forumu geliştirmek için yapmamız gereken bir çok işlem daha var. Bunlardan bazıları Mybb Seo Ayarları, Responsive Tema, Tapatalk ekleme ve benzerleri. Bunları mybb.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir