WordPress

Woocommerce Kalıcı Bağlantı Ayarları

Woocommerce kalıcı bağlantı ayarlarını, WordPress panelimizin ayarlar kısmında yer alan kalıcı bağlantılar sekmesinden düzenleyebiliyoruz. Yani sitemizde bulunan yazıların nasıl bir url yapısına sahip olması gerektiğini belirleyebildiğimiz gibi. Örneğin; yazı için siteadresi.com/yazi-adi veya siteadresi.com/kategori/yazi-adi olarak değiştirebiliyoruz. Aynı şekilde siteadresi.com/urun-kategorisi/kategori yada siteadresi.com/urun/urun-adi olarak değiştirebiliyoruz.

Ancak urun-kategorisi ve urun ön eklerini kaldırmamıza izin vermiyor.

Biz bu izni bir eklenti ile sağlayacağız. Eklentimiz;

Woocommerce kalıcı bağlantıları düzenleyebileceğimiz eklenti

Görsel üzerine tıklayarak veya buraya tıklayarak eklentiyi indirebilir, cpanel veya ftp üzerinden yükleyebilirsiniz.

Yada panelinizden eklentiler sekmesi altında yeni ekle kısmına tıklayarak arama kısmına Premmerce Permalink Manager for WooCommerce yazarak eklentiyi indirebilirsiniz.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra isterseniz size özel bir hesap oluşturabilir, isterseniz skip butonuna tıklayarak geçebilirsiniz.

Woocommerce kalıcı bağlantı ayarları

Categories kısmını Category slug olarak değiştiriyoruz ve normalde siteadresiniz.com/urun-kategorisi/urun-kategorisi olan url niz siteadresiniz.com/urun-kategorisi olarak düzenlenmiş oluyor.

Products kısmını Product slug olarak değiştiriyoruz. Yapmış olduğumuz bu değişiklik sayesinde ürün adından önce yer alan urun ön ekini kaldırmış oluyoruz ve siteadresiniz.com/urun/urun-adi olan url niz siteadresiniz.com/urun-adi olarak değişiyor.

Önemli not: Ürün veya kategori isimlerinizin, sitenizde herhangi bir yazı kategori veya sayfa ile aynı adı taşımadığından emin olun.

Örneğin; Yoast seo ayarlarınızdan kategori ön eklerini kaldır seçeneğini seçtiyseniz ve ürün kategoriniz ile aynı ada sahip yazı kategoriniz varsa, iki url aynı olacağı için sitenizde sorun yaşanacaktır. Link çakışması dediğimiz bu duruma yakalanmamak için, aynı isimli kategoriler oluşturmamalısınız.

Woocommerce kalıcı bağlantı ayarlarını yapmış olmanızın iki avantajı vardır. Birincisi link yapınızda ki bozuklukları ortadan kaldırarak daha iyi bir link yapısı görünümü sağlar. İkinci olarak site optimizasyonu puanınızın yükselmesini sağlar. Yani Google açısından iyi bir iş yapmış olursunuz. Çünkü Google karmaşık link yapılarını sevmiyor ve önermiyor.

Woocommerce eklentisiyle birlikte kullanabileceğiniz bu eklentinin ücretli bir sürümü de bulunmakta. Ücreti ve eklentinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer eklentiyle ilgili sorun yaşarsanız sorularınızı yorum kısmında sorabilir yada bana mail atabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir