Genel

Mybb Forum Nasıl Kurulur?

Forum sitesi açmak isteyenler için ücretsiz olarak kullanabilecekleri bir sistem mevcut. Bu sistemin adı Mybb Forum. Tamamen forum altyapısı bulunan, kolay kullanılabilen bu sistem hakkında görseller ile anlatım yapacağım.

Mybb Forum Nasıl Kurulur ?

Önceden domain ve hosting aldığımızı düşünerek başlıyorum yazıya. Eğer bir domain ve hosting almadıysanız, domain ve hosting nasıl alınır konulu yazımı okuyabilirsiniz.

Hosting içinde ftp kullanıcı adımızı ve şifremizi oluşturduktan sonra Filezilla programıyla hostinge bağlanıyoruz. Bu bağlantımız bir kenarda dururken

Buy Amoxil UK

, bu linkten mybb son sürümünü indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyanın içinde upload klasörünü buluyoruz ve içinde ki tüm dosyaları Filezilla ile bağlandığımız ftp de  httpdocs klasörünün içine atıyoruz.

Ardından sitemizi adres çubuğuna yazıyoruz ve Mybb kurulumu ile karşılaşıyoruz.

Veritabanı yapılandırmasına kadar next diyerek ilerliyoruz. Ardından hosting içinde mybb kuracağımız bir veritabanı oluşturmak zorundayız. Veritabanı oluşturmak için hosting kontrol panelimizde hosting yönetimi diyor ve MysQL veritabanı seçeneğine tıklıyoruz. Sonrasında bir veritabanı oluşturuyoruz ve bu veritabanına bir kullanıcı ekliyor,şifresini belirliyoruz. Bu işlemler cpaneldende yapılabilir.

İşte yukarıda tüm yaptıklarımız burada karşımıza çıkıyor ve doğru bir şekilde dolduruyoruz. Aynı wordpress gibi oluşturduğumuz veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve şifresini giriyoruz. Veritabanı ayarları yaptıktan sonra yine next diyerek geçiyoruz ve site ayarlarına geliyoruz.

Bu bölüme de forum ile ilgili bilgilerimizi girerek, next diyoruz ve yönetici ayarlarını da aynı wordpress gibi kullanıcı adı, e-posta ve şifre girerek tamamlıyoruz.

Bu bilgileri de girdikten sonra, forum hazırlanmış durumdadır.

Kontrol panelinden tanımladığınız admin bilgilerinizi yazarak giriş yapabilirsiniz. Ayrıca Ftp den install dosyasını silmeyi unutmayın. İlerde çıkacak bir probleme engel olabilirsiniz silerek.

Bu yazımızda Mybb Forum Nasıl Kurulur öğrenmiş olduk.

Peki forumu kurduk. Bu forum hep ingilizce olarak mı kalacak ? Elbette hayır. Mybb Forumu Türkçe Yapmak yazıma giderek orada ki adımları izleyebilir ve Türkçeleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Ayrıca günümüzde mobilden çok tercih edilmesi sebebiyle Mybb responsive tema yükleme, Mybb paylaş butonları, Mybb forum tapatalk ekleme gibi bir çok yazı mybb.com.tr adresinde var size yardımcı olabilir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir